Ból kolana. Lateralizacja rzeki. Boczne przesunięcie rzepki

Ból kolana – lateralizacja rzepki – konflikt rzepkowo- udowy

Ból kolana – lateralizacja rzepki – konflikt rzepkowo- udowy.

Lateralizacja rzepki czyli jej boczne przesunięcie i wywołany tym ból kolana to dosyć częsta przyczyna, która wywołuje ból w okolicach rzepki.

W bocznym przesunięciu rzepki bardzo często  dochodzi do kontaktu i ucisku na kłykieć boczny kości piszczelowej, prowadząc do tzw. konfliktu rzepkowo – udowego.

Przy lateralizacji rzeki i jej bocznym przyparciu symptomy bólowe wywołane są przez czynności wymagające zginanie  i prostowanie kolana w warunkach obciążenia jak np.:  przysiady, bieganie pod górkę, wchodzenie po schodach.

Przy długo zgiętym kolanie też możemy odczuwać ból. Przy osobach z konfliktem rzepkowo-udowym warto rozpatrzeć czy nie występuję rotacja zewnętrzna kości piszczelowej na kości udowej ( TFR- tibiofemoral rotation) lub przeprost w kolanie z górnym ustawieniem rzepki.

Jednym z testów potwierdzających lateralizację rzepki, to jej dośrodkowe przesunięcie manualne lub poprzez taśmy oklejające( stosuj je, jeśli eliminują ból!) w przysiadach czy w czasie schodzenia ze stepu. Jeśli przesunięcie dośrodkowe niweluje ból przy ww. czynnościach to mamy duże prawdopodobieństwo, że stany bólowe kolana były wywołane bocznym przesunięciem rzepki.

W treningu dobrze jest sprawdzić długość mięśni zginaczy biodra i prostowników kolana, również taśmy biodrowo – piszczelowej (ITB).
Częstym zjawiskiem jest obniżenie siły mięśni przodu uda zwłaszcza obszernego przyśrodkowego (VMO). VMO będąc przyczepiony do rzepki i z racji charakteru swojej pracy przyciąga rzepkę bardziej dośrodkowo. Jego wzmacnianie może pomóc w eliminacji bólu. Nie mniej nie ma możliwości selektywnego wyodrębnienia jego pracy.

W naszym treningu i leczeniu powinniśmy skupić cię na odzyskiwaniu prawidłowej biomechaniki kończyny dolnej. Czy stopa nie przechodzi nam zbytnio na wewnętrzną krawędź ( pronacja stopy) w czasie chodu, biegu, ćwiczeń dynamicznych? Czy udo zbytnio nie schodzi nam do środka w czasie dynamicznych testów jak np. biegu, zeskoku?
Jeśli tak, to nasze ćwiczenia powinny obejmować ćwiczenia wyrównując ten stan. Ideałem jest, aby kolano pozostawało w linii z biodrem i drugim paluchem stopy zachowując względną linię prostą.

Jeśli kolano schodzi do środka dobrze jest rozciągać część środkową uda, a wzmacniać mięśnie rotatorów zewnętrznych uda w tym i mięsień pośladkowy średni. Pozwoli nam to cofnąć kość udową z nadmiernej rotacji wewnętrznej. Zależy nam na roatacji zewnętrznej na biodrze, a wewnętrznej na kolanie.
W stopie pronującej dobrze jest zadbać o wzmocnienei mięśni piszczelowego przedniego i tylnego, a rozciągnąć strzałkowy długi i krótki. Pozwoli nam na ile możliwe przesuniecie obciążenie stopy na jej cześć środkową i cofnięcie golenia do boku, z poprawą biomechaniki kończyny dolnej.

Kolejnym elementem o którym nie powinniśmy zapominać jest różnica w długości kończyn, która może wpływać na boczne przesunięcie rzepki.  W naszym leczeniu powinniśmy zwrócić na to uwagę i zniwelować różnice.

W kolanie z przeprostem występuje inne postępowanie, które nie jest ujęte w tym artykule.

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłem postępowanie przy bocznym przyparciu rzepki. Jeśli uważasz, że materiał jest ciekawy i może się przydać twoim znajomym, proszę udostępnij.

Pamiętaj. Stosując wiedzę z artykułu robisz to na własną odpowiedzialność.

Autor:trener personalny osobisty Marcjan Piotrowski
Marcjan Piotrowski
– magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 8 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

 

 

5/5 - (1 vote)
Call Now Button

Zostaw swojego maila, aby nakreślił dla ciebie darmowy plan pomocy!

Wiedz co robić, aby uzyskać swój cel treningowy lub zdrowotny. Na zostawionego maila, prześlę ci ponad 20 pytań. Odesłane odpowiedzi posłużą mi na stworzenie dla ciebie planu działania. W czasie 7 dni roboczych trzymasz darmowy plan z analizą. Zdecydujesz czy dalsze działania chcesz podjąć samemu czy we wspólnym treningu i bezpośrednim prowadzeniu.

Proszę podać swoje imię oraz e-mail, aby otrzymać pytania na maila
Wysyłając do mnie swój email naciskając guzik ,, POBIERZ PYTANIA'' otrzymasz pytania na maila. Prosiłbym cię o odpowiedzi na przesłane pytania co pozwoli mi określić przyczynę twojego problemu. W czasie 5 dni roboczych odpowiem mailowo z zaproponowanym nieodpłatnie programem działania, aby ci pomóc.

Dane chronione są przy pomocy protokołu SSL, co zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Odpowiedzi są wykorzystane dla mojego użytku bez wglądu osób trzecich.
Udzielając odpowiedzi wyrażasz zgodę na ich przetrzymywanie.
Akceptuję politykę przetwarzania danych osobowych Warunki