rwa kulszowa - rehabilitacja

Rwa kulszowa – jak sobie pomóc? – Trening i rehabilitacja

Rwa kulszowa najczęściej wywołana jest uciskiem przez przepuklinę krążka międzykręgowego.

W artykule dowiesz się co robić, jakie ćwiczenia wykonywać i jak sobie pomóc przy rwie kulszowej.

Nazwa dysfunkcji ortopedycznej rwy kulszowej bierze się stąd, że uciskowi ulegają korzenie nerwu kulszowego. Nie zawsze jest to jednak krążek międzykręgowy. W wyniku ucisku można doświadczyć przenikliwego bólu z lokalizacją w dole pleców, pośladka i schodząc wzdłuż przebiegu nerwu do uda, podudzia i stopy. Ucisk może wywołać, uczucie mrowienia, braku czucia i osłabienie mięśniowe. Rwę kulszową pomogą nam zdiagnozować takie objawy jak: skrzywienie kręgosłupa od miejsca bólowego, wzmożone napięcie mięśniowe, dodatni test zwieszenia i Laseque’a.
W stanie ostrym należy odciążyć kręgosłup( leżenie na plecach, z goleniami na krześle – działanie trakcyjne) i nie wykonywanie ruchów, które intensyfikują ból. Często stosuje się środki przeciwbólowe niesteroidowe. Centralizacja objawów, czyli cofanie się symptomów z nogi w górę jest oznaką korzystną. Peryferalizacja ze schodzeniem bólu na kończynę do stopy jest sygnałem o negatywnym działaniu danej czynności! W tym okresie należy dbać o prawidłową postawę ciała z plecami prostymi bez wywoływania zginania w odcinku lędźwiowym. Spłycenie lordozy lędźwiowej zwiększa prawdopodobieństwo przepukliny w  tym odcinku. Po częściowym lub całkowitym ustąpieniu ból należy wykonywać ćwiczenia, które pozwolą odzyskać zakres ruchomości, odbudowanie siły mięśni wokół odcinka lędźwiowego (zwłaszcza mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację odcinka lędźwiowego),ale i te, które pozwolą nam utrzymać prawidłową postawę z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Należy też zastosować formy terapii manualnej, masażu lub umiejętnego samorolowania do zniesienia wzmożonego napięcia mięśniowego .
Brak poprawy w przebiegu leczenia, występowanie braku kontroli nad zwieraczami i silne niedowłady są przesłanką do natychmiastowego zabiegu operacyjnego.

Podany opis działania jest do realizowania pod okiem specjalisty. Praktykując samemu robisz to na własną odpowiedzialność!

Autor:

trener personalny osobisty Marcjan PiotrowskiMarcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

Rate this post
Call Now Button

Zostaw swojego maila, aby nakreślił dla ciebie darmowy plan pomocy!

Wiedz co robić, aby uzyskać swój cel treningowy lub zdrowotny. Na zostawionego maila, prześlę ci ponad 20 pytań. Odesłane odpowiedzi posłużą mi na stworzenie dla ciebie planu działania. W czasie 7 dni roboczych trzymasz darmowy plan z analizą. Zdecydujesz czy dalsze działania chcesz podjąć samemu czy we wspólnym treningu i bezpośrednim prowadzeniu.

Proszę podać swoje imię oraz e-mail, aby otrzymać pytania na maila
Wysyłając do mnie swój email naciskając guzik ,, POBIERZ PYTANIA'' otrzymasz pytania na maila. Prosiłbym cię o odpowiedzi na przesłane pytania co pozwoli mi określić przyczynę twojego problemu. W czasie 5 dni roboczych odpowiem mailowo z zaproponowanym nieodpłatnie programem działania, aby ci pomóc.

Dane chronione są przy pomocy protokołu SSL, co zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Odpowiedzi są wykorzystane dla mojego użytku bez wglądu osób trzecich.
Udzielając odpowiedzi wyrażasz zgodę na ich przetrzymywanie.
Akceptuję politykę przetwarzania danych osobowych Warunki