rwa kulszowa - rehabilitacja

Rwa kulszowa – jak sobie pomóc? – Trening i rehabilitacja

Rwa kulszowa najczęściej wywołana jest uciskiem przez przepuklinę krążka międzykręgowego.

W artykule dowiesz się co robić, jakie ćwiczenia wykonywać i jak sobie pomóc przy rwie kulszowej.

Nazwa dysfunkcji ortopedycznej rwy kulszowej bierze się stąd, że uciskowi ulegają korzenie nerwu kulszowego. Nie zawsze jest to jednak krążek międzykręgowy. W wyniku ucisku można doświadczyć przenikliwego bólu z lokalizacją w dole pleców, pośladka i schodząc wzdłuż przebiegu nerwu do uda, podudzia i stopy. Ucisk może wywołać, uczucie mrowienia, braku czucia i osłabienie mięśniowe. Rwę kulszową pomogą nam zdiagnozować takie objawy jak: skrzywienie kręgosłupa od miejsca bólowego, wzmożone napięcie mięśniowe, dodatni test zwieszenia i Laseque’a.
W stanie ostrym należy odciążyć kręgosłup( leżenie na plecach, z goleniami na krześle – działanie trakcyjne) i nie wykonywanie ruchów, które intensyfikują ból. Często stosuje się środki przeciwbólowe niesteroidowe. Centralizacja objawów, czyli cofanie się symptomów z nogi w górę jest oznaką korzystną. Peryferalizacja ze schodzeniem bólu na kończynę do stopy jest sygnałem o negatywnym działaniu danej czynności! W tym okresie należy dbać o prawidłową postawę ciała z plecami prostymi bez wywoływania zginania w odcinku lędźwiowym. Spłycenie lordozy lędźwiowej zwiększa prawdopodobieństwo przepukliny w  tym odcinku. Po częściowym lub całkowitym ustąpieniu ból należy wykonywać ćwiczenia, które pozwolą odzyskać zakres ruchomości, odbudowanie siły mięśni wokół odcinka lędźwiowego (zwłaszcza mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację odcinka lędźwiowego),ale i te, które pozwolą nam utrzymać prawidłową postawę z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Należy też zastosować formy terapii manualnej, masażu lub umiejętnego samorolowania do zniesienia wzmożonego napięcia mięśniowego .
Brak poprawy w przebiegu leczenia, występowanie braku kontroli nad zwieraczami i silne niedowłady są przesłanką do natychmiastowego zabiegu operacyjnego.

Podany opis działania jest do realizowania pod okiem specjalisty. Praktykując samemu robisz to na własną odpowiedzialność!

Autor:

trener personalny osobisty Marcjan PiotrowskiMarcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

Rate this post
Call Now Button