rwa barkowa ramienna rehabilitacja warszaw

Rwa barkowa (ramienna) – jak powstaje, leczenie, pomoc.

Rwa barkowa( ramienna) najczęściej powstaje, kiedy dochodzi do uciśnięcia korzenia nerwowego w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Najczęściej taki ucisk wywołany jest przepukliną dysku międzykręgowego. Ucisk będzie wywoływał ból promieniujący z odcinka szyjnego do barku i ramienia( radikulopatia, rwa barkowa , rwa ramienna). Oprócz dyskopatii istnieją inne przyczyny (np. zwyrodnienia stawów międzytrzonowych) ucisków korzeni nerwowych o czym też powinniśmy wiedzieć. Oprócz bólu częstym zjawiskiem jest osłabienie mięśniowe, mrowienie, drętwienie kończyny. Aby sprawdzić czy mamy podrażnienie korzeni należy sprowokować ból wykonując bolesny ruch przez pacjenta w stronę bólową. Przy powrocie do pozycji wyjściowej, zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości wskazuje na korzeniowy charakter bólu. Przy braku pewności pomoga test kompresji odcinka szyjnego. Ból wzmagający w kompresji u ustępujący po odciążeniu wskazuje hipotezę o ucisku korzeniowym.
Leczenie po okresie ostrym i farmakoterapii opiera się na edukacji jak trzymać postawę w różnych czynnościach ruchowych w pracy i poza nią. Jak utrzymywać głowę względem tułowia. Na jej położenie może mieć też wpływ ustawienie miednicy. Wyznacznikiem w doborze czynności jest centralizacja bólowa i czucia. Na niej nam zależy przy realizacji ćwiczeń. Jeśli dobór czynności wywołuje peryferalizację bólową( schodzenie negatywnych odczuć niżej na kończynie w stronę palców) jest to sygnał do zaprzestania czynności! W leczeniu stosujemy ćwiczenia przywracające prawidłową, bezbolesną ruchomość oraz siłę i wytrzymałość mięśni. Zależy nam na zachowaniu prawidłowej lordozy szyjnej i dbanie o retrakcję głowy względem tułowia. Głowa pochylona w przód spłyca nam lordozę i zwiększa prawdopodobieństwo przepuklin, a w dalszej konsekwencji może być przyczyną ucisku korzeniowego. Przy braku progresu po okresie  ok 8 tygodni dobrze jest  rozszerzyć diagnostykę o badania MR i TK i konsultację w placówce neurochirurgicznej.

Podane zalecenia stanowią materiał informacyjny. Powyższe wytyczne powinny być realizowane tylko pod okiem specjalisty. Ćwicząc samemu, robisz to na własną odpowiedzialność!

Autor:

trener personalny osobisty Marcjan PiotrowskiMarcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

Rate this post
Call Now Button

Zostaw swojego maila, aby nakreślił dla ciebie darmowy plan pomocy!

Wiedz co robić, aby uzyskać swój cel treningowy lub zdrowotny. Na zostawionego maila, prześlę ci ponad 20 pytań. Odesłane odpowiedzi posłużą mi na stworzenie dla ciebie planu działania. W czasie 7 dni roboczych trzymasz darmowy plan z analizą. Zdecydujesz czy dalsze działania chcesz podjąć samemu czy we wspólnym treningu i bezpośrednim prowadzeniu.

Proszę podać swoje imię oraz e-mail, aby otrzymać pytania na maila
Wysyłając do mnie swój email naciskając guzik ,, POBIERZ PYTANIA'' otrzymasz pytania na maila. Prosiłbym cię o odpowiedzi na przesłane pytania co pozwoli mi określić przyczynę twojego problemu. W czasie 5 dni roboczych odpowiem mailowo z zaproponowanym nieodpłatnie programem działania, aby ci pomóc.

Dane chronione są przy pomocy protokołu SSL, co zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Odpowiedzi są wykorzystane dla mojego użytku bez wglądu osób trzecich.
Udzielając odpowiedzi wyrażasz zgodę na ich przetrzymywanie.
Akceptuję politykę przetwarzania danych osobowych Warunki