rwa barkowa ramienna rehabilitacja warszaw

Rwa barkowa (ramienna) – jak powstaje, leczenie, pomoc.

Rwa barkowa( ramienna) najczęściej powstaje, kiedy dochodzi do uciśnięcia korzenia nerwowego w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Najczęściej taki ucisk wywołany jest przepukliną dysku międzykręgowego. Ucisk będzie wywoływał ból promieniujący z odcinka szyjnego do barku i ramienia( radikulopatia, rwa barkowa , rwa ramienna). Oprócz dyskopatii istnieją inne przyczyny (np. zwyrodnienia stawów międzytrzonowych) ucisków korzeni nerwowych o czym też powinniśmy wiedzieć. Oprócz bólu częstym zjawiskiem jest osłabienie mięśniowe, mrowienie, drętwienie kończyny. Aby sprawdzić czy mamy podrażnienie korzeni należy sprowokować ból wykonując bolesny ruch przez pacjenta w stronę bólową. Przy powrocie do pozycji wyjściowej, zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości wskazuje na korzeniowy charakter bólu. Przy braku pewności pomoga test kompresji odcinka szyjnego. Ból wzmagający w kompresji u ustępujący po odciążeniu wskazuje hipotezę o ucisku korzeniowym.
Leczenie po okresie ostrym i farmakoterapii opiera się na edukacji jak trzymać postawę w różnych czynnościach ruchowych w pracy i poza nią. Jak utrzymywać głowę względem tułowia. Na jej położenie może mieć też wpływ ustawienie miednicy. Wyznacznikiem w doborze czynności jest centralizacja bólowa i czucia. Na niej nam zależy przy realizacji ćwiczeń. Jeśli dobór czynności wywołuje peryferalizację bólową( schodzenie negatywnych odczuć niżej na kończynie w stronę palców) jest to sygnał do zaprzestania czynności! W leczeniu stosujemy ćwiczenia przywracające prawidłową, bezbolesną ruchomość oraz siłę i wytrzymałość mięśni. Zależy nam na zachowaniu prawidłowej lordozy szyjnej i dbanie o retrakcję głowy względem tułowia. Głowa pochylona w przód spłyca nam lordozę i zwiększa prawdopodobieństwo przepuklin, a w dalszej konsekwencji może być przyczyną ucisku korzeniowego. Przy braku progresu po okresie  ok 8 tygodni dobrze jest  rozszerzyć diagnostykę o badania MR i TK i konsultację w placówce neurochirurgicznej.

Podane zalecenia stanowią materiał informacyjny. Powyższe wytyczne powinny być realizowane tylko pod okiem specjalisty. Ćwicząc samemu, robisz to na własną odpowiedzialność!

Autor:

trener personalny osobisty Marcjan PiotrowskiMarcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

Rate this post
Call Now Button