rehabilitacja barku, bark plywaka

Ból barku – Bark pływaka – trening w leczeniu bólu

Jedną z przyczyn bólu barku jest tzw. ,, Bark Pływaka”.

Ból przy barku pływaka jest wywołany głównie przez przeciążenie struktur (więzadeł, mięśni , ścięgien) wokół stawu ramiennego.

Przypadłość jest znana również jako zespół cieśni podbarkowej, w której występuje zmniejszoną przestrzeń pod wyrostkiem barkowym łopatki, a głową kości ramienia. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu jest zaburzenie równowagi siły mięśni otaczającej staw ramienny i przemieszczenie głowy kości ramienia zwężające przestrzeń podbarkową.
W każdym z czterech stylów pływacki ruch napędowy ramion odbywa się w wodzie i nie jest w linii prostej, a trajektorią ruchu przypomina literę ,,S”. Praca ramienia pod wodą z fazą zagarnięcia nadaje największą prędkość, stąd wielu pływaków wydłuża zagarnięcie. Niestety ramię, wtedy  częściej ustawiane jest w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej względem odwiedzenia i rotacji zewnętrznej. Prowadzi to do zaburzenia w sile mięśni otaczających staw ramienny. Dysbalans mięśniowy u pływaków może wystąpić między dominującymi silnymi, skróconymi mięśniami najszerszym grzbietu i mięśniami klatki piersiowej: mięśniem piersiowym mniejszym, wielkim (szczególnie dolną częścią), podłopatkowym, a osłabionymi podgrzebieniowym i stabilizatorami łopatki mięśniem zębatym przednim, dolnym czworobocznym. Dysbalans mięśniowy wokół stawu ramiennego u pływaków może powodować zmniejszenie unaczynienia mięśnia nadgrzebieniowego i przeciążenie jego ścięgna z wywołaniem reakcji bólowej. Dodatkowym skutkiem może być  niestabilność w stawie łopatkowo – ramiennym, predysponująca do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

W treningu terapeutycznym koncentruję się na ćwiczeniach rozciągających skrócone mięśnie, a na wzmacnianiu  osłabionych. Należy też  skoncentrować się na dobrej mobilizacji klatki piersiowej i odcinka szyjnego. Ograniczenia ruchowe w tych segmentach kręgosłupa będą wpływać na ruchu ramion dodatkowo obciążając już nadwyrężone mięśnie.

Istnieje parę problemów w treningu, które mogą predysponować do zespołu cieśni u pływaków:

  • niewystarczające rotowanie tułowia w kraulu, co wymusza zbyt obszerny ruch ramienia zmniejszając przestrzeń podbarkową.
  • zbyt silnie rozwinięty mięśnie klatki piersiowej i najszerszego grzbietu względem mięśni rotatorów zewnętrznych stawu ramiennego, dolnego trapeziusa i zębatego przedniego
  • zbyt duża rotacja wewnętrzna ramienia przy włożeniu dłoni do wody i w czasie chwytu wody
  • zbyt duże przywiedzenie ramienia w czasie odepchnięcia w wodzie
  • przetrenowanie i niewystarczająca regeneracja
  • używanie w nadmiarze łapek pływackich
  • oddychanie tylko na jednej stronie w stylu dowolnym
  • brak rozciągania skróconych mięśni i wzmacniania osłabionych stabilizujących staw ramienny i łopatkę

 

Trener personalny, Personal Trainer Warsaw

Autor:

Marcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

ok 1min

Rate this post
Call Now Button

Zostaw swojego maila, aby nakreślił dla ciebie darmowy plan pomocy!

Wiedz co robić, aby uzyskać swój cel treningowy lub zdrowotny. Na zostawionego maila, prześlę ci ponad 20 pytań. Odesłane odpowiedzi posłużą mi na stworzenie dla ciebie planu działania. W czasie 7 dni roboczych trzymasz darmowy plan z analizą. Zdecydujesz czy dalsze działania chcesz podjąć samemu czy we wspólnym treningu i bezpośrednim prowadzeniu.

Proszę podać swoje imię oraz e-mail, aby otrzymać pytania na maila
Wysyłając do mnie swój email naciskając guzik ,, POBIERZ PYTANIA'' otrzymasz pytania na maila. Prosiłbym cię o odpowiedzi na przesłane pytania co pozwoli mi określić przyczynę twojego problemu. W czasie 5 dni roboczych odpowiem mailowo z zaproponowanym nieodpłatnie programem działania, aby ci pomóc.

Dane chronione są przy pomocy protokołu SSL, co zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Odpowiedzi są wykorzystane dla mojego użytku bez wglądu osób trzecich.
Udzielając odpowiedzi wyrażasz zgodę na ich przetrzymywanie.
Akceptuję politykę przetwarzania danych osobowych Warunki