rehabilitacja barku, bark plywaka

Ból barku – Bark pływaka – trening w leczeniu bólu

Jedną z przyczyn bólu barku jest tzw. ,, Bark Pływaka”.

Ból przy barku pływaka jest wywołany głównie przez przeciążenie struktur (więzadeł, mięśni , ścięgien) wokół stawu ramiennego.

Przypadłość jest znana również jako zespół cieśni podbarkowej, w której występuje zmniejszoną przestrzeń pod wyrostkiem barkowym łopatki, a głową kości ramienia. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu jest zaburzenie równowagi siły mięśni otaczającej staw ramienny i przemieszczenie głowy kości ramienia zwężające przestrzeń podbarkową.
W każdym z czterech stylów pływacki ruch napędowy ramion odbywa się w wodzie i nie jest w linii prostej, a trajektorią ruchu przypomina literę ,,S”. Praca ramienia pod wodą z fazą zagarnięcia nadaje największą prędkość, stąd wielu pływaków wydłuża zagarnięcie. Niestety ramię, wtedy  częściej ustawiane jest w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej względem odwiedzenia i rotacji zewnętrznej. Prowadzi to do zaburzenia w sile mięśni otaczających staw ramienny. Dysbalans mięśniowy u pływaków może wystąpić między dominującymi silnymi, skróconymi mięśniami najszerszym grzbietu i mięśniami klatki piersiowej: mięśniem piersiowym mniejszym, wielkim (szczególnie dolną częścią), podłopatkowym, a osłabionymi podgrzebieniowym i stabilizatorami łopatki mięśniem zębatym przednim, dolnym czworobocznym. Dysbalans mięśniowy wokół stawu ramiennego u pływaków może powodować zmniejszenie unaczynienia mięśnia nadgrzebieniowego i przeciążenie jego ścięgna z wywołaniem reakcji bólowej. Dodatkowym skutkiem może być  niestabilność w stawie łopatkowo – ramiennym, predysponująca do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

W treningu terapeutycznym koncentruję się na ćwiczeniach rozciągających skrócone mięśnie, a na wzmacnianiu  osłabionych. Należy też  skoncentrować się na dobrej mobilizacji klatki piersiowej i odcinka szyjnego. Ograniczenia ruchowe w tych segmentach kręgosłupa będą wpływać na ruchu ramion dodatkowo obciążając już nadwyrężone mięśnie.

Istnieje parę problemów w treningu, które mogą predysponować do zespołu cieśni u pływaków:

  • niewystarczające rotowanie tułowia w kraulu, co wymusza zbyt obszerny ruch ramienia zmniejszając przestrzeń podbarkową.
  • zbyt silnie rozwinięty mięśnie klatki piersiowej i najszerszego grzbietu względem mięśni rotatorów zewnętrznych stawu ramiennego, dolnego trapeziusa i zębatego przedniego
  • zbyt duża rotacja wewnętrzna ramienia przy włożeniu dłoni do wody i w czasie chwytu wody
  • zbyt duże przywiedzenie ramienia w czasie odepchnięcia w wodzie
  • przetrenowanie i niewystarczająca regeneracja
  • używanie w nadmiarze łapek pływackich
  • oddychanie tylko na jednej stronie w stylu dowolnym
  • brak rozciągania skróconych mięśni i wzmacniania osłabionych stabilizujących staw ramienny i łopatkę

 

Trener personalny, Personal Trainer Warsaw

Autor:

Marcjan Piotrowski – magister wychowania fizycznego AWF Warszawa. Trener personalny Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB z ponad 7 letnim stażem. Terapeuta leczenia ruchem. Doradca żywieniowy. Trener przygotowania motorycznego. Instruktor i trener pływania. Instruktor gimnastyki, kulturystyki i fitness.

ok 1min

Rate this post
Call Now Button